We cannot wait this storm to pass — EU:n yhtenäisyydellä yhä suurempi merkitys
02.10.2025, kello 14:20
Teksti Kaneli Seppänen

Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen piti vuotuisen puheensa Euroopan unionin tilasta syyskuussa. Puhetta seurataan varsinkin Brysselissä siltä näkökulmasta, että usein puheessa kerrotaan tämän hetken tilanteen lisäksi myös tulevista aloitteista
Tämän vuoden puhe oli erilainen. Eron huomaa jo siitä, kuinka usein erilaiset tuttavat ovat kysyneet siitä mielipidettäni. Puhe on yleensä aloitettu tavanomaisilla EU-fraaseilla yhtenäisyydestä. Tänä vuonna puhe loi synkän pilven Euroopan ylle. Keskiviikon keskeisenä pointtina oli maailman muuttunut geopoliittinen tilanne, Euroopan oma turvallisuus ja Euroopan asema suurvaltojen kilpailussa.
“Battlelines for a new world are being drawn”
Von der Leyen korosti maailman olevan tällä hetkellä armoton ja Euroopan on entistä tärkeämpää miettiä, kenestä on riippuvainen ja minkälaista tulevaisuutta se haluaa rakentaa. Tällä hetkellä kiinnitetään huomiota Venäjä-riippuvuudesta eroon pääsemiseksi, mutta nojaamme vahvasti myös muihin kolmansiin maihin[JR1] . Tästä esimerkkinä on viimeisin kauppapoliittinen sopimus Yhdysvaltojen kanssa, unohtamatta myöskään kiinalaisia tuotteita ja raaka-aineita. Epäreilu kauppapolitiikka ja Kiinan merkittävät tuet aurinkovoiman kehittämiselle ajoivat jo käytännössä eurooppalaisen aurinkopaneelituotannon alas.
Eikä kyse ole vain riippuvuuksista, vaan yleisestä turvallisuustilanteesta. Samalla EU:n perinteinen identiteetti rauhanprojektina on saamassa rinnalleen painotuksen yhteisestä puolustuksesta. Von der Leyen julkisti uuden European Defence Semesterin, jolla pyritään vahvistamaan jäsenmaiden koordinaatiota puolustuksessa.
Energia – jatkettava irtiottoa Venäjästä
Energiaan ei ole nähtävissä suuria uusia avauksia. Von der Leyen korosti, että nykyinen kallis energialasku – niin teollisuudessa kuin kotitalouksissa – on seurausta riippuvuudesta Venäjän fossiilisista polttoaineista. Valmisteilla on seuraava Venäjä-pakotepaketti, jolla pyritään puuttumaan varjolaivastoon ja jatketaan työtä energiariippuvuuden katkaisemiseksi.
Ratkaisuksi komissio näkee eurooppalaiset uusiutuvat energialähteet sekä ydinvoiman peruskuorman turvaajana. Huomionarvoista on, että ydinvoima mainittiin – aikaisemmin on puhuttu vain ”puhtaasta” energiasta.
”Uutuutena” esiteltiin Energy Highways -paketti, jonka tavoitteena on lisätä sähkönsiirtoyhteyksiä. Aiemmin tänä vuonna Espanjassa ja Portugalissa oli maanlaajuisia sähkökatkoja, kun taas Kaakkois-Euroopassa, erityisesti Kreikassa, sähkön hinnat nousivat EU:n keskiarvon yläpuolelle. Sähkökatkojen jälkeen Espanja ja Portugali pyysivät komissiolta puuttumaan parempien sähkönsiirtoyhteyksien rakentamiseksi Espanjan ja Ranskan välillä.
Lisäksi von der Leyen muistutti verkkoihin liittyvästä paketista, joka on tulossa loppuvuodesta. Yhtä kaikki, EU:ssa on alettu ymmärtämään kuinka tärkeitä ja suuria panostuksia meidän tulee tehdä sähköverkkoinfraan.
Entä ilmasto?
Von der Leyen toisti komission sitoutumisen Green Dealiin ja esitettyyn 2040-tavoitteeseen, mutta tyytyi pyytämään jäsenmaita “pysymään kurssissa”. Samaan aikaan Euroopan johtajat ovat pyytäneet 2040-tavoitteen neuvotteluiden lykkäämistä.
Hiljaisuus uusista ilmastoaloitteista kertoo osin poliittisesta tilanteesta. 2035- ja 2040-tavoitteet jakavat vahvasti EU:n instituutioita, ja ennen kuin 2040-tavoite kirjataan ilmastolakiin, komissio ei voi esitellä uusia konkreettisia ehdotuksia.
Lisäksi puhe heijasteli EPP-ryhmän sisäisiä ristiriitoja. Von der Leyen itse kuuluu EPP:hen, jonka puheenjohtaja Manfred Weber on aika ajoin kyseenalaistanut kunnianhimon tasoa ilmastopolitiikassa[JR2] .
”We simply cannot wait this storm to pass” — Euroopan löydettävä yhteinen suunta
Tämän vuoden puhe painottui vahvasti ulkopolitiikkaan ja siihen, kuinka Eurooppa löytää yhtenäisen suunnan maailmassa, joka on myllerryksessä. Von der Leyen esitti ensimmäistä kertaa pakotteita Israelia kohtaan ja sen harjoittamaan kansanmurhaan Palestiinassa. Tämä yllätti koko parlamentin, myös EPP-ryhmän. Hän toisti edelleen viestiä, että Ukrainan taistelu on myös Euroopan taistelua ja että tämä on ehdottoman tärkeää ymmärtää. Euroopan yhtenäisyydellä on väliä.
Viimeisien vuosien aikana demokratia on joutunut enenevissä määrin kyseenalaistetuksi. Voimme vain seurata otsikoita Yhdysvalloista ja huolestuttavia merkkejä näkyy ihan Euroopassakin. Vaikka von der Leyen ei viitannut tähän, hän aloitti puheensa korostamalla, että EU:n on puolustettava omaa yhtenäisyyttään, itsenäisyyttään ja demokratiaansa.
Näitä arvoja alleviivataan jokaisessa unionin tila -puheessa, mutta tänä aikana niiden puolesta taistelu on tärkeämpää kuin koskaan. EU:n perustavanlaatuiset arvot eivät saa hämärtyä edes silloin, kun Eurooppa etsii ratkaisuja talouden, turvallisuuden ja energian kaltaisiin haasteisiin.
Lopulta unionin suuntaa määrittää ennen kaikkea kysymys siitä, kuinka se vahvistaa demokraattista asemaansa maailmassa, jossa suurvaltojen väliset jakolinjat syvenevät. Yhteisellä suunnalla on tällöin väliä.

Kirjoittaja
Kaneli Seppänen
kirjoittaja on Energiateollisuus ry:n EU-asiantuntija
Kommentoi
Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakkolliset kentät merkitty *
Kommentit ()
Ei kommentteja